Ο Κρόνος  έχει  περισσότερα  από  60   φεγγάρια

2)H έρημος  Σαχάρα  έχει  περίπου το  ίδιο  μέγεθος  με  τις  Ηνωμένες  πολιτείες  της

Αμερικής

3) Τα  αυτιά  των  αφρικάνικων  ελεφάντων  έχουν  το  σχήμα  της  Αφρικής.

4)Στην  Κίνα  σήμερα  ζουν  περισσότεροι   άνθρωποι από  όσους  ζούσαν  σε  ολόκληρη  τη  γη τους προηγούμενους αιώνες

5) Οι  δείκτες  των  ρολογιών  γυρίζουν  γρηγορότερα  πάνω  σε  ένα  ψηλό  βουνό  από ό,τι  στο  επίπεδο  της  θάλασσας.

6) Ένα  μωρό  μεγάπτερης  φάλαινας  πίνει  μέχρι  500  λίτρα  γάλα  τη  μέρα.

7)Η  καρδιά  σου  έχει  περίπου  το  μέγεθος  της  γροθιάς  σου.

8) Τα  λεμόνια  μπορεί  να  έχουν  περισσότερη  ζάχαρη  από  ό,τι  οι  φράουλες.

9)Οι  χιμπατζήδες  και  τα  δελφίνια  μπορούν  να  μάθουν  να  αναγνωρίζουν  τον

εαυτό  τους  στον  καθρέφτη.

10) Η  βασίλισσα  των  τερμητών  γεννάει  πάνω  από  30.000  αβγά  την  ημέρα.

Κουρόγλου Όλγα Ε΄ τάξη  πηγή: national Kids

κατασκήνωση στην παραλία του Celebes στο αρχιπέλαγος του Maley.

Ένα στα δέκα σκυλιά Δαλματίας γεννιέται κουφό, ενώ τα σκυλιά αυτού του είδους δεν έχουν την ικανότητα να αποβάλουν τα ούρα εντελώς. Για το λόγο αυτό πρέπει να ακολουθούν ειδική δίαιτα χαμηλή σε πρωτεΐνες.

Οι νυχτερίδες πάντα στρίβουν αριστερά μόλις βγαίνουν από μια σπηλιά.

Στο Τόκυο πουλάνε περούκες για ζώα!

Μια κάμπια έχει κατά μέσο όρο 16 πόδια.

Ένας τρυποκάρυδος ραμφίζει 20 φορές το δευτερόλεπτο .

Ο σκίουρος ζει 9 χρόνια!

Τα δελφίνια κοιμούνται με το ένα μάτι ανοιχτό.

Οι κουκουβάγιες είναι τα μόνα πουλιά που μπορούν να δουν το μπλε χρώμα.

Ο ελέφαντας είναι το μόνο θηλαστικό που δεν

μπορεί να πηδήξει!

Ο πιγκουΐνος είναι το μόνο πτηνό που μπορεί να κολυμπήσει αλλά δεν μπορεί να πετάξει.

Οι κότες μπορούν να υπνωτιστούν!

Δήμητρα Ανδρέογλου Ε΄ ταξη

Είναι πιο εύκολο να κάνεις μια αγελάδα να ανεβεί σκαλιά παρά να τη βάλεις να τα κατεβεί.

Ένα είδος πύθωνα (python reticulates) που συναντάται στη ΝΑ Ασία, την Ινδονησία  και τις Φιλλιπίνες συνήθως φτάνει τα 6, 24 μέτρα. Αυτό όμως δεν εμπόδισε ένα μέλος του είδους αυτού να φτάσει τα 10 μέτρα. Τον  σκότωσαν κοντά σε μια

Σελίδα 2

Πλαίσιο κειμένου: Οι αρουραίοι γεννούν κατά μέσο όρο 2.000 μικρά το χρόνο!
Οι γυμνοσάλιαγκες έχουν 4 μύτες!
Θέλετε να μάθετε κι άλλα;

Το ήξερες αυτό;

Τα παιδιά του Δημοτικού σχολείου Αδριανής-Νικηφόρου διοργάνωσαν μια γιορτή προς τιμήν του Πολυτεχνείου. Αρχικά, στήθηκαν μεγάλα πανό, στα οποία ήταν γραμμένα συνθήματα της εποχής του Πολυτεχνείου, όπως «Ψωμί—Παιδεία—Ελευθερία»

Έπειτα τα παιδιά της τετάρτης και της πέμπτης

τάξης Διάβασαν ποιήματα που μιλούσαν για τη δραματική εξέλιξη της φοιτητικής κατάληψης τα χρόνια εκείνα. Ακούστηκαν τραγούδια πολύ διαδεδομένα, τα οποία μιλούσαν για την πτώση της δικτατορίας στην Ελλάδα. Στο τέλος της γιορτής, η έκτη τάξη μας απήγγειλε κάποια γνωστά ποιήματα που πρωτακούστηκαν από τους φοιτητές. Παρ’ όλο που η γιορτή μας ήταν σχετικά μικρή, μας μετέφερε στο κλίμα των ημερών εκείνων. Όταν τελείωσε, όλο το σχολείο χειροκρότησε την προσπάθεια των μεγάλων παιδιών του δημοτικού, η οποία ήταν άξια επιβράβευσης.

Σμαράγδα Αθανασίου Ε΄ τάξη

Πλαίσιο κειμένου: Ο εορτασμός της 17ης Νοέμβρη