αυτό το δρόμο περνούν πολλοί άνθρωποι από άλλα μέρη για να πάνε στο χωριό της Αγοράς. Είναι άσχημο να σχολιάζουν αρνητικά το χωριό μας. Σας θυμίζουμε ότι κάθε χρόνο οι κάτοικοι πηγαίνουν στο αλσύλλιο για να γιορτάσουν την Πρωτομαγιά και αντικρίζουν μια απελπιστική κατάσταση.

Για να καθαρίσει ο χώρος πρέπει να ξαναγίνουν οι εθελοντικές

Αγαπητέ κ. Δήμαρχε

Σας γράφουμε αυτή την επιστολή για να σας πούμε για το πρόβλημα που έχουμε κάτω στην περιοχή που ονομάζεται «Τσάι της Αδριανής».

Το πρόβλημα είναι ότι σε ‘κείνο το μέρος μαζεύονται πολλά απορρίμματα και αυτό δεν είναι καθόλου καλή εικόνα για το χωριό μας. Από

ομάδες του Δήμου, όπως πέρσι την άνοιξη. Άλλες λύσεις που προτείνουμε είναι να καθαρίσει ο Δήμος με δικούς του εργάτες ή να προσλάβει ένα φύλακα για να το φυλάει μερικές ώρες την ημέρα.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης

Γράμμα από την Δ΄ τάξη

Η γάτα

Στο δρόμο εκεί που περπατώ

Βλέπω μια γάτα, την κοιτώ

Είναι ανεξάρτητη πολύ

Μα είναι και αγαπητή

Τα δυο πουλιά

Ανάμεσα στα δέντρα βλέπω δυο πουλιά

Στα δέντρα κελαηδούνε και είναι φιλικά

Αξιότιμε κύριε δήμαρχε,

Είμαστε παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Αδριανής.

Στο σχολείο περνάμε πολλές ώρες. Γι’ αυτό θέλουμε να σας ζητησούμε να κάνετε κάποια έργα, για να γίνει πιο όμορφο. Θα θέλαμε να φτιάξετε τα πλακάκια στο πάτωμα του διαδρόμου.

Πιστεύουμε πως θα μελετήσετε προσεκτικά τα αιτήματά μας.

Σαςευχαριστούμε και περιμένουμε απάντησή σας.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης Αδριανής

Ζωγραφιά και ποιηματάκια από τη Λία Σαλτσίδου της Ε΄ τάξης

Πλαίσιο κειμένου: «Και η Αλληλογραφία του σχολείου μας!»

Και η απάντηση από τον κύριο Δήμαρχο.

Με μεγάλη χαρά απαντώ στην επιστολή σας και αν το κάνω με κάποια καθυστέρηση, ζητώ την κατανόησή σας,  για τις πολλές και σοβαρές ασχολίες που έχω από τον ρόλο που υπηρετώ.

Θέλω να σας διαβεβαιώσω πρώτα απ’ όλα ότι αισθάνομαι περήφανος που οι μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου του Δήμου μας, απευθύνονται στο Δήμαρχο και ζητούν να γίνει ο χώρος του σχολείου που περνούν πολλές ώρες, πιο ανθρώπινος και πιο ευχάριστος.

Επ’ αυτού σας πληροφορώ παιδιά ότι έγνοια και φροντίδα δική μας, είναι να στηρίξουμε ό,τι είναι προς όφελος των μαθητών και γενικότερα των νέων της

περιοχής μας. Ειδικότερα για το σχολείο σας είναι προγραμματισμένα και θα γίνουν σύντομα οι παρακάτω εργασίες:

1) θα στρωθούν πλακάκια στο Διάδρομο του Σχολείου (μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων)

2) 2) τα παράθυρα θα αλλαχτούν με καινούρια, τα οποία θα έχουν διπλό τζάμι και καλύτερη μόνωση.

3) Θα περαστούν καινούρια κάγκελα στη αυλή του σχολείου σας

Στη διάθεσή σας για κάθε πρόταση,

Ο Δήμαρχος

Γεώργιος Καριώτης